Miniflebektomia to małoinwazyjna metoda operacyjna żylaków kończyn dolnych, polegająca na usunięciu chorobowo zmienionych żył za pomocą specjalnych haczyków chirurgicznych, poprzez małe nacięcia skóry.

Kwalifikacja pacjentów

Kwalifikacja do zabiegu opiera się na badaniu przedmiotowym oraz badaniu usg metodą Dopplera, która pozwala na ocenę wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych.

Technika operacyjna

Zabieg jest wykonywany w trybie chirurgii jednego dnia w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się małe, 1 – 2 mm nacięcia skóry i przy pomocy haczyków chirurgicznych usuwa się żylaki. Nacięcia nie wymagają szycia. W przypadku niewydolności głównych pni żylnych, miniflebektomię łączy się w trakcie jednego zabiegu z operacją sposobem Babcocka. Po zabiegu na kończynę zakładana jest opaska elastyczna, w której pacjent chodzi zgodnie z zaleceniami lekarza.

Powikłania

Powikłania po zabiegu obejmują: zmiany skórne (przebarwienia, bliznowce, zakażenie), naczyniowe (krwawienie, krwiaki, zapalenie żył, chłonkotok, nowe naczynia siatkowate) oraz neurologiczne (zaburzenia czucia).