Wykonanie każdego zabiegu związane jest z ryzykiem pewnych powikłań. Nie istnieje szpital, który mógłby zagwarantować chorym wolny od nich przebieg leczenia. Należy natomiast, pamiętając o istnieniu powikłań, podjąć wszelkie działania zmniejszające ryzyko ich wystąpienia. Poniżej przedstawiamy co robimy my i co możecie zrobić Państwo dla prawidłowego przebiegu leczenia.
Nawroty
Ryzyko nawrotów staramy się zmniejszyć, stosując sprawdzone metody leczenia i wykonując zabiegi zgodnie z zaleceniami ich autorów dostępnymi w podręcznikach i publikacjach naukowych.
Zakażenie ran
Na ryzyko zakażenia rany wpływa zarówno pacjent jak i lekarz. Pewne zwiększenia ryzyka zakażenia dotyczy chorych otyłych, cukrzyków, osób palących papierosy czy osób z obecnymi ogniskami infekcji np. nie leczonymi zębami.
Zatem choćby częściowa redukcja masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, troska o właściwe wyrównanie cukrzycy czy wizyta u stomatologa zwiększają szanse na wolny od komplikacji przebieg leczenia. Kwestią bardzo istotną jest również golenie włosów w miejscu przyszłej operacji. Powinno być ono wykonane bezpośrednio przed zabiegiem.
Prosimy zatem Państwa o niewykonywanie tej czynności w domu, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia rany. Zmniejszenie ryzyka zakażenia z naszej strony to nowoczesna i dobrze wyposażona sala operacyjna, właściwe przeprowadzany proces sterylizacji i dobrze wyszkolony personel przestrzegający odpowiednich procedur.
Powikłania typowe dla operacji żylaków kończyn dolnych.
- krwiaki – różnej wielkości, mogą powodować dolegliwości bólowe a niekiedy stany podgorączkowe. Wchłanianie krwiaków można przyspieszyć miejscowym stosowaniem preparatów zawierających Heparynę (np. Lioton lub Lipohep).
- zaburzenia czucia – związane z uszkodzeniem lub uciskiem nerwów czuciowych, najczęściej zlokalizowane na przedniej powierzchni dolnej części goleni, w okolicy kostki. Zwykle ustępują w miarę upływu czasu.
- uszkodzenia układu chłonnego i zakażenia występują bardzo rzadko