Dr Krzysztof Galbas i dr Ryszard Stawicki byli gośćmi drugiego odcinka programu pt. „Projekt Triathlon” emitowanego przez telewizję WTK. Eksperci ze Szpitala w Środzie Wielkopolskieji wypowiadali się na temat biegania z medycznego punktu widzenia.
Specjalista chirurgii ogólnej – dr K. Galbas radził osobom uprawiającym sport, jak postępować w przypadku żylaków kończyn dolnych – choroby mającej charakter społeczny, cywilizacyjny, występującej również u sportowców.
Jak zapobiec problemom z żylakami? Osoby uprawiające sport powinny przynajmniej raz w roku badać układ żylny kończyn dolnych. Istotne jest również obserwowanie objawów klinicznych: występowanie obrzęków, kurcze łydek, uczucie ciężkości nóg. Poprzez sport można spowolnić proces chorobowy, spowodować, że żylaki będą mniejsze. Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, wspomaga ona leczenie żylaków.
Problem staje się poważny, gdy wymienione dolegliwości nasilają się i utrudniają uprawianie sportu. Wówczas należy przeprowadzić badanie ultrasonografii dopplerowskiej. Regularne badania są wskazane również wtedy, gdy u danej osoby istnieje predyspozycja genetyczna do zachorowania na żylaki. Badanie dopplerowskie jest wykonywane między innymi w Gabinetach Lekarskich na u. Kossaka 4.
Dr Galbas uspokaja pacjentów, u których konieczne jest wykonanie zabiegu. Stosowane obecnie najnowsze metody pozwalają powrócić do uprawiania sportu po 48 godzinach od zakończenia operacji.
Zdaniem dra R. Stawickiego – specjalisty ortopedy-traumatologa, właściciela Gabinetów Lekarskich Kossaka 4: „rekreacyjne uprawianie sportu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.” Większość urazów, z którymi borykają się sportowcy amatorzy, wynika z niewystarczającego przygotowania do uprawiania danej dyscypliny. Należą do nich dolegliwości więzadłowe czy bóle wewnątrz stawów. Aby ich uniknąć, trzeba się przed bieganiem odpowiednio przygotować – rozciągnąć się, wykonać ćwiczenia typu pilates.
Na początku należy biegać na krótkie dystanse lub przygotować się do biegania jazdą rowerem. Chondromalacja rzepki oraz przewlekły stan zapalny Achillesa w stawie skokowym to najczęstsze kontuzje biegaczy. Dr R. Stawicki zaleca, aby przed bieganiem wykonywać bardzo proste i niezwykle korzystne ćwiczenie rozciągające mięśnie brzuchate łydki: należy stanąć na schodach, stając wolną piętą poza stopniem i na wyprostowanym kolanie robić przeprost.
Specjaliści ze szpitala Medicus Bonus w Środzie Wielkopolskiej podkreślają dobroczynny wpływ biegania na nasze zdrowie. Jednocześnie zaznaczają, że jest to dyscyplina sportu, wskutek której ulegamy wielu urazom. Należy zatem odpowiednio przygotować się do jej uprawiania.
Tutaj mogą Państwo obejrzeć cały program: http://epoznan.pl/news-news-58206