Skleroterapia jest metodą leczenia  żylaków  polegającą na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie i zwłóknienie. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu stanowią: zakrzepica żył głębokich, rozległe zakażenia bakteryjne skóry oraz uczulenie na środek obliterujący.

Kwalifikacja pacjentów

Kwalifikacja do zabiegu opiera się na badaniu przedmiotowym oraz badaniu usg metodą Dopplera, która pozwala na ocenę wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych oraz wydolność żył układu głębokiego kończyny.

Technika operacyjna

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu środka obliterującego ( w mojej praktyce jest to aethoxysclerol ) do światła naczynia. W przypadku mniejszych żylaków podaję  go w postaci płynnej, (zwykle 0,5%), przy użyciu bardzo cienkich igieł. Jeżeli mam do czynienia z większymi żylakami stosuję metodę obliteracji Tessariego, polegającą na wstrzyknięciu do żyły specjalnie spreparowanej pianki aethoxysclerolowej. Nie rozpływa się ona w żyle i lepiej przylega do ścian naczynia. Żyła obkurcza się, włóknieje i w czasie kilku dni do kilku tygodni przestaje być widoczna.

Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Po zabiegu na kończynę zakładana jest opaska elastyczna, w której pacjent chodzi zgodnie z zaleceniami lekarza. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilkukrotnych sesji wstrzyknięć.