Skleroterapia jest metodą leczenia niewielkich żylaków i polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie i zwłóknienie. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu stanowią: cukrzyca, niektóre rodzaje nadciśnienia, zakrzepica żył głębokich, znaczna otyłość, rozległe zakażenia bakteryjne skóry oraz uczulenie na środek obliterujący.
Kwalifikacja pacjentów
Kwalifikacja do zabiegu opiera się na badaniu przedmiotowym oraz badaniu usg metodą Dopplera, która pozwala na ocenę wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych.
Technika operacyjna
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu środka obliterującego do światła naczynia za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych. Żyła obkurcza się, włóknieje i w czasie kilku dni do kilku tygodni przestaje być widoczna. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Po zabiegu na kończynę zakładana jest opaska elastyczna, w której pacjent chodzi zgodnie z zaleceniami lekarza. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilkukrotnych sesji wstrzyknięć. Stosujemy metodę obliteracji Tessariego, polegającą na wstrzyknięciu do żyły specjalnie spreparowanej pianki. Nie rozpływa się ona w żyle i lepiej przylega do ścian naczynia.
Powikłania
Najgroźniejszym powikłaniem w przypadku stosowania tej metody do likwidowania większych żylaków jest przedostanie się substancji chemicznych do żył głębokich, co grozi zakrzepowym zapaleniem tych żył. Efektem niepożądanym jest też wydostanie się wstrzykiwanego preparatu do skóry, powodując jej owrzodzenie. W miejscu wstrzyknięcia preparatu mogą pojawić się także przebarwienia skóry.