W leczeniu przepuklin wykorzystuje się trzy rodzaje znieczuleń: miejscowe, przewodowe i ogólne. Wybór znieczulenia zależy od rodzaju przepukliny i stanu zdrowia chorego. Wybór ten konsultujemy z Naszymi Pacjentami i, o ile nie stoją temu na przeszkodzie względy medyczne, staramy się dostosować do Ich sugestii.
Znieczulenie miejscowe
Za pomocą strzykawki z igłą chirurg podaje w miejsce operacji środek znieczulający. Równocześnie chory otrzymuje dożylnie leki o działaniu uspokajającym i nasennym. W ten sposób uwalnia się chorego zarówno od bólu jak i niepokoju, który mógłby towarzyszyć toczącej się operacji. Jest to znieczulenie bardzo bezpieczne, oddziaływuje praktycznie tylko w miejscu operacji minimalnie wpływając na cały organizm. Jest to preferowany przez nas rodzaj znieczulenia przy operacjach większości przepuklin pachwinowych czy udowych.
Znieczulenie przewodowe
Tzw. „znieczulenie w kręgosłup”. Najczęściej wykonujemy znieczulenie podpajęczynówkowe. U większości chorych można w ten sposób stosunkowo bezpiecznie znieczulić dolną część ciała, od stóp aż do górnej części brzucha.
Znieczulenie ogólne
Znieczulenie to opiera się na wykorzystaniu trzech grup leków –przeciwbólowych , nasennych i zwiotczających mięsnie. Dzięki temu pacjent w trakcie operacji śpi i nie czuje bólu , zwiotczenie mięsni powoduje jednak iż za pacjenta musi oddychać maszyna , określana jako respirator. Jest to najbardziej złożony rodzaj znieczulenia , wykorzystywany głównie przy operacjach dużych , pooperacyjnych przepuklin brzusznych.