Przed badaniem pacjent nie może jeść i pić przez okres przynajmniej 6 godzin. Nie wolno w tym czasie również przyjmować tabletek. Przed przystąpieniem do badania lekarz musi również dowiedzieć się czy u chorego nie występują zaburzenia krzepnięcia krwi i czy nie przyjmuje on leków hamujących krzepnięcie. W takim przypadku pobieranie wycinków mogłoby bowiem doprowadzić do uporczywego krwawienia.
Po badaniu nie wolno jeść i pić przez okres 2 godzin. Stosowane przed badaniem miejscowe znieczulenie gardła zaburza połykanie, dlatego jedzenie i picie w tym czasie grozi zadławieniem lub zachłyśnięciem. Jeżeli po badaniu wystąpiłby u Państwa ból brzucha lub ból w klatce piersiowej, czarny stolec lub jakiekolwiek inne niepokojące Państwa dolegliwości lub objawy, należy o tym powiadomić lekarza.
Przygotowanie do zabiegu obejmuje dietę i zastosowanie jednego z obecnych na rynku medycznym preparatów. Przez ostatnie trzy dni przed badaniem nie należy spożywać owoców i warzyw zawierających pestki (np. winogrona, truskawki, kiwi, arbuzy, porzeczki) pieczywa z ziarnami, maku. Wykorzystując do przygotowania preparat Fortrans w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie, najlepiej białe pieczywo z masłem, drobiową wędliną, miodem.
Jeżeli badanie dnia następnego będzie wykonane w godzinach rannych około godziny 14 należy rozpocząć picie preparatu Fortrans przygotowanego zgodnie z załączoną ulotką. Jeżeli natomiast badanie będzie wykonane w godzinach popołudniowych można jeszcze zjeść obiad np. przetartą zupę i gotowany ryż i rozpocząć picie preparatu Fortrans około godziny 17. Do sześciu godzin przed planowanym badaniem wolno także pić niegazowaną wodę a przez ostatnie sześć godzin obowiązuje ścisła dieta.
Po badaniu możecie Państwo odczuwać wzdęcie i nieznaczne kolkowe bóle brzucha. Dolegliwości te ustępują w przeciągu kilku godzin. Ze względu na stosowane leki o działaniu uspokajającym i nasennym przez 24 godziny po badaniu nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać innych urządzeń mechanicznych. Nie należy również w tym czasie podpisywać żadnych ważnych dokumentów.
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wykonujemy 6 godzin po ostatnim posiłku ( u dzieci 3 godziny).
Na godzinę przed badaniem prosimy o wypicie 3-4 szklanek wody i wstrzymanie się z oddaniem moczu. Umożliwia to prawidłową ocenę pęcherza moczowego.
W stanach nagłych badanie wykonujemy bez szczególnego przygotowania. W pozostałych przypadkach ( np. usg piersi, tarczycy, narządu ruchu, usg doppler ) badanie nie wymaga przygotowania.
Badanie urograficzne wykonujemy 6 godzin po ostatnim posiłku. W dniu poprzedzającym badanie prosimy o przyjęcie leku przeczyszczającego ( 2 tabl. Bisakodylu) i przeciwwzdęciowego ( 2 tabl. Espumisanu ).
W stanach nagłych badanie wykonujemy bez szczególnego przygotowania. W pozostałych przypadkach ( np. rtg klatki piersiowej, kręgosłupa, stawów ) badanie nie wymaga przygotowania.