Pierwsza wizyta u flebologa, czyli lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem żylaków kończyn dolnych, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Jedyną praktyczną poradą jest, aby założyć ubranie, które pozwoli w łatwy sposób odsłonić nogi do badania.

 

Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych (tzw. USG Dopplera) oraz wywiad lekarski. Pozwala to na określenie stopnia zaawansowania choroby i dobranie odpowiedniej metody leczenia.

 

 

Na pierwszą wizytę  pacjent powinien zgłosić się, gdy zauważy u siebie na nogach zmiany żylakowe: tzw. pajączki, wypukłe żyły, widoczny „poskręcany“ przebieg żył. Wskazaniem do wizyty są też dolegliwości nóg, takie jak: uczucie ciężkości nóg, obrzęki, zwłaszcza pod koniec dnia wokół kostek czy kurcze nocne łydek. Są to typowe objawy choroby żylakowej.

 

Zdarza się także, że pacjent nie odczuwa żadych dolegliwości i nie widzi na swoich nogach żylaków, natomiast wie, że żylaki są częstą chorobą w jego rodzinie. Wówczas również zalecania jest wizyta u flebologa, ponieważ za powstawanie żylaków odpowiedzialne są m.in. geny i jest bardzo prawdopodobne, że pacjent taki również ma już pewne niewidoczne jeszcze gołym okiem zmiany w budowie naczyń żylnych lub ich wydolności.

Warto wiedzieć, że  tzw. pajączki, pojawiające się na nogach to także są malutkie żylaki. Nie dają objawów, nie oznaczają też jeszcze choroby żylakowej, lecz niewątpliwie są mankamentem estetycznym i choćby dlatego warto je usunąć. Nie są jednak objawem, który powinien pacjenta zaniepokoić, nie mają znaczenia klinicznego.