A. Skleroterapia
Metoda polega na wywołaniu zwłóknienia i zarośnięcia żylaka po wstrzyknięciu do jego światła środka obliterującego. Stosujemy polidokanol (Aethoxysclerol, Sclerovein) o stężeniu 0,25 do 1,0% do leczenia teleangiektazji i żylaków siatkowatych. Zabiegi można powtarzać co 1, 2 tygodnie. Wykonujemy je w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. W przypadku skleroterapii żylaków siatkowatych po zabiegu stosujemy opaskę elastyczną przez okres ok. 2 tygodni. Czytaj więcej…
B. Miniflebektomia Mullera
Jest to technika chirurgiczna, polegająca na usuwaniu żylaków przez małe (2 – 3 mm) nacięcia skóry przy użyciu specjalnych haczyków. Zabieg wykonuje się w znieczulaniu miejscowym, jest też wykonywany jako uzupełnienie operacji Babcocka. Po operacji stosujemy opaskę elastyczną przez okres 2 – 3 tygodni. Czytaj więcej…
C. Chirurgia żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej
Operacja sposobem Babcocka jest najstarszą i najskuteczniejszą metodą operacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych. Stosuje się ją u pacjentów, u których doszło do niewydolności zastawek żyły odpiszczelowej, udokumentowanej podczas badania usg-doppler. Często podczas tej operacji wykonuje się także flebektomię Mullera. Operacja Babcock’a jest obarczona najmniejszym odsetkiem nawrotów spośród wszystkich innych metod.Czytaj więcej…
Przeciwwskazaniem do wykonania operacji jest niewydolność głębokiego układu żylnego kończyny.