Żylaki określić można jako wydłużenie i poszerzenie żyły, która zwykle ma w związku z tym kręty przebieg.
Na podstawie objawów klinicznych wyróżniamy kilka typów żylaków.
A.Teleangiektazje
Teleangiektazje (wenulektazje) są poszerzonymi naczyniami żylnymi zlokalizowanymi płytko w skórze. Stanowią zwykle defekt kosmetyczny, rzadko wywołują dolegliwości bólowe a ich średnica nie przekracza 1 mm.
B.Żylaki siatkowate
Mają szerokość 2 – 4 mm, znajdują się pod skórą, najczęściej w dole podkolanowym lub na bocznej powierzchni kończyny. Nie są bolesne i rzadko powodują obrzęk.
C. Żylaki głównych pni żylnych
Żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej znajdują się także pod skórą. Widoczne są najczęściej na przyśrodkowej powierzchni kończyny (żylaki żyły odpiszczelowej), lub na tylnej powierzchni goleni (żylaki żyły odstrzałkowej). Mają większą od poprzednio opisanych żylaków średnicę i w największym stopniu przyczyniają się do powstania przewlekłej niewydolności żylnej.
D.Przewlekła niewydolność żylna
Utrzymujące się poszerzenie naczyń żylnych i związany z tym wzrost ciśnienia żylnego wywołuje zespół objawów nazywany przewlekłą niewydolnością żylną. Początkowo występują niewielkie obrzęki okolicy kostek (zwykle wieczorem). Następnie pojawiają się bóle goleni, kurcze mięśni i uwidaczniają się żylaki. Jeżeli pacjent nie podejmie leczenia dochodzi do stwardnienia skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej oraz zmian troficznych skóry (przebarwienia, zmiany zapalne). Ostatecznie na goleni, zwykle na jej przyśrodkowej powierzchni, nad kostką powstaje owrzodzenie.