Objawy

Chorobie żylakowej towarzyszy uczucie ciężkości lub bólu nóg, obrzęki pojawiające się wieczorem lub po długotrwałym staniu i nocne kurcze łydek. W zaawansowanych przypadkach pojawiają się przebarwienia skóry okolicy kostek, stwardnienie skóry goleni i owrzodzenie.

Poszerzone naczynia żylne, zlokalizowane płytko w skórze ( teleangiektazje ) stanowią zwykle defekt kosmetyczny, rzadko wywołują dolegliwości bólowe a ich średnica nie przekracza 1 mm.

Przyczyny

Żyły kończyn dolnych zaopatrzone są w zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Jeżeli zastawki nie działają prawidłowo, krew spływa w dół pod wpływem siły grawitacji i zalega w żyłach kończyn dolnych, powodując ich stopniowe rozszerzenie i powstanie żylaków.

W powstawaniu żylaków odgrywają rolę :

  • czynniki dziedziczne
  • stojąca postawa ciała
  • okres ciąży i porodu
  • przewlekłe zaparcia stolca
  • otyłość
  • noszenie bardzo obcisłej odzieży.

Zapobieganie

  • aktywność ruchowa (np. pływanie, jazda na rowerze)
  • stosowanie podkolanówek, pończoch lub rajstop o I ( najniższej ) klasie ucisku przez osoby pracujące w pozycji stojącej i osoby, u których czynniki dziedziczne mają znaczenie.
Cennik operacji i zabiegów

Metody leczenia

Baza wiedzy

Jak walczyć z żylakami

Przez całe życie pokonujemy dystans ok. 80 tys. kilometrów. Nasze nogi są zatem nieustannie narażone na kontuzje i schorzenia. Żylaki to częsta dolegliwość kończyn dolnych. Niewydolność żył to problem, z którym boryka się prawie połowa dorosłych Polaków. Żylaki stanowią nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Pierwsza wizyta u flebologa

Pierwsza wizyta u flebologa, czyli lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem żylaków kończyn dolnych, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań.

Czym się kierować, wybierając metodę leczenia żylaków?

Pacjenci z chorobą żylakową kończyn dolnych muszą prędzej czy później dokonać wyboru metody leczenia. Metod jest wiele i wybór jest trudny, ponieważ nie ma metody idealnej. Powstaje pytanie czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Rekonwalescencja i gojenie rany

Większość chorych po operacji żylaków kończyn dolnych jest w stanie powrócić do zajęć dnia codziennego w ciągu 3-7 dni. Nieco dłuższy może być okres rekonwalescencji po operacji Babcocka. Wszystkich chorych zachęcamy do możliwie szybkiego powrotu do czynności życia codziennego, których wykonywanie nie powoduje dolegliwości, z wyłączeniem oczywiście dużych wysiłków fizycznych.

Metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Skleroterapia. Metoda polega na wywołaniu zwłóknienia i zarośnięcia żylaka po wstrzyknięciu do jego światła środka obliterującego.

więcej artykułów