Powikłania - co robimy, aby ich uniknąć

Wykonanie każdego zabiegu związane jest z ryzykiem pewnych powikłań. Nie istnieje szpital, który mógłby zagwarantować chorym wolny od nich przebieg leczenia. Należy natomiast, pamiętając o istnieniu powikłań, podjąć wszelkie działania zmniejszające ryzyko ich wystąpienia. Poniżej przedstawiamy co robimy my i co możecie zrobić Państwo dla prawidłowego przebiegu leczenia.

Nawroty

Ryzyko nawrotów staramy się zmniejszyć stosując sprawdzone metody leczenia i wykonując zabiegi zgodnie z zaleceniami ich autorów dostępnymi w podręcznikach i publikacjach naukowych.

Zakażenie ran

Na ryzyko zakażenia rany wpływa zarówno pacjent jak i lekarz. Pewne zwiększenia ryzyka zakażenia dotyczy chorych otyłych, cukrzyków, osób palących papierosy czy osób z obecnymi ogniskami infekcji np. nie leczonymi zębami.

Zatem choćby częściowa redukcja masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, troska o właściwe wyrównanie cukrzycy czy wizyta u stomatologa zwiększają szanse na wolny od komplikacji przebieg leczenia. Kwestią bardzo istotną jest również golenie włosów w miejscu przyszłej operacji. Powinno być ono wykonane bezpośrednio przed zabiegiem.

Prosimy zatem Państwa o niewykonywanie tej czynności w domu, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia rany. Zmniejszenie ryzyka zakażenia z naszej strony to nowoczesna i dobrze wyposażona sala operacyjna, właściwe przeprowadzany proces sterylizacji i dobrze wyszkolony personel przestrzegający odpowiednich procedur.

Powikłania typowe dla operacji żylaków kończyn dolnych.

  • krwiaki – różnej wielkości, mogą powodować dolegliwości bólowe a niekiedy stany podgorączkowe. Wchłanianie krwiaków można przyspieszyć miejscowym stosowaniem preparatów zawierających Heparynę ( np. Lioton lub Lipohep ).
  • zaburzenia czucia – związane z uszkodzeniem lub uciskiem nerwów czuciowych, najczęściej zlokalizowane na przedniej powierzchni dolnej części goleni, w okolicy kostki. Zwykle ustępują w miarę upływu czasu.
  • uszkodzenia układu chłonnego i zakażenia występują bardzo rzadko

Ryzyko nawrotów staramy się zmniejszyć stosując sprawdzone metody leczenia i wykonując zabiegi zgodnie z zaleceniami ich autorów dostępnymi w podręcznikach i publikacjach naukowych.

* Uwaga: Kontakt bezpośredni: 601 55 64 24 (więcej w zakładce kontakt).

Medicus Bonus, NS ZOZ Medicus w Środzie Wlkp. Armii Poznań 3 (budyne Kupca Średzkiego II p.). Tel.: 061 2858555, 061 2851155. Rejestracja w godz. 8.00 - 20.00.

NS ZOZ Wągrowiec ul. Przemysłowa 42 62-100 Wągrowiec Tel. do rejestracji: 067/2621300 Fax.: 067/2685071

Murowana Goślina ul. Dworcowa 10 Tel. do rejestracji: 061/8113057 Fax.:061/8113057